Noworoczne postanowienia…

Właśnie wkroczyliśmy w nowy, kolejny już rok naszego życia. ???????? Jest to czas kiedy podsumowujemy ostatnie dwanaście miesięcy i planujemy co zrobić z kolejnymi. Jakie wyzwania postawić sobie na przyszły rok? 

????
Pamiętacie jeszcze książkowe postanowienie Marka Zuckerberga, którego śladem poszły tysiące internautów? Dla tych, którzy nie słyszeli powiem, że chodziło o to, aby czytać jedną książkę co dwa tygodnie – dość ambitne zadanie, prawda? Warto zacząć od małych kroczków. Obiecaj sobie, że w przyszłym roku przeczytasz o jedną książkę więcej, niż w roku ubiegłym. Tyle powinno wystarczyć, aby nieustannie się rozwijać. Pamiętaj, że każda książka to inwestycja w siebie, poszerzenie horyzontów, nowe poglądy, zdobyta wiedza. Wyobraź sobie jak wiele książek byłoby czytanych na świecie, gdyby każdy przeczytany tytuł zwiększałby przyszłe zarobki czytającego o 1%!

????

Kolejne „typowe” postanowienie na nadchodzący rok, powtarzane setki razy to – zorganizuję swoje finanse. Jak się do tego zabrać? Spieszymy z pomocą! Na sam początek warto zadać sobie kilka istotnych pytań:

  • Ile pieniędzy wydaję każdego miesiąca?
  • Jaką część budżetu przeznaczam na wydatki konieczne, a jaką na przyjemności?
  • Według jakich kategorii mogę podzielić swoje wydatki?
  • Czy prowadzę oszczędności i ile na nie przeznaczam?

Czasem wystarczy już sama świadomość na co wydajemy pieniądze aby robić to racjonalnie. Im wcześniej zaczniesz porządki, tym lepiej dla Ciebie. Zacznij od podzielenia swojego konta bankowego na subkonta. Przykładowy podział to: wydatki bieżące, oszczędności, oraz środki przeznaczone na nagłe wypadki. Możesz zrobić to inaczej, według twoich upodobań, ale pamiętaj by stworzyć racjonalny i wykonalny plan swoich finansów.

Słyszałeś o systemie zarządzania budżetem „six jars”?
Możesz zastosować tą metodę, przy podziale swojego codziennego budżetu:
55% dochodu przeznacz na rachunki, czynsz, jedzenie, ubrania, wszystko co jest Ci niezbędne do przetrwania,

10% poświęć na własną edukację i rozwój – szkolenia lub książki, to najlepsza inwestycja,

10% zachowaj na wydatki nagłe oraz długookresowe (np. kupno laptopa, czy telefonu)

10% to oszczędności, czyli pieniądze, których nie wydajesz w żadnym wypadku – są one zabezpieczeniem twojej przyszłości, dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa,

– ostatnie 10 % pieniędzy możesz przeznaczyć na co tylko chcesz, wszelkie przyjemności i marzenia jakie skrywasz w sercu, bądź z nich po prostu szczęśliwy,

– nie zapominaj o innych, pozostałe 5 % powinieneś przeznaczać na spotkania z rodziną, prezenty urodzinowe, albo dla potrzebujących (akcje charytatywne).

Jeśli masz już rozpisany budżet, to możesz zacząć oszczędzać. Najlepiej jeszcze w tym /miesiącu. ???? 

Sekretem skutecznego osiągania celów jest najzwyczajniej w świecie podjęcie decyzji, że to się zrobi i zrobienie tego. Wszyscy doskonale znamy ten noworoczny żart o postanowieniach na 2017: wykonać niezrealizowane postanowienia z 2016, których nie wykonało się w 2015, a zaplanowało już w 2014…

Może w tym roku uda Ci się przerwać to zamknięte koło przerzucania swoich marzeń na następny rok?

Zachęcamy do spróbowania podjęcia się wyzwania regularnego oszczędzania! To pomoże wyrobić w sobie systematyczność, co pomoże również zrealizować inne plany. Na początek odkładaj tyle, ile jesteś w stanie, może być 100 zł miesięcznie. Potraktuj to, jako twój koszt trwały w budżecie – taki sam jak rachunki czy abonament. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie automatycznego przelewu. Nie będziesz musiał martwić się magazynowaniem środków, nie zauważysz też, że twój budżet się zmniejszył.

W roku 2017 zachęcamy do poszerzania swojej świadomości finansowej, próbowania różnych metod planowania i oszczędzania pieniędzy. To chyba jedno z najlepszych postanowień noworocznych jakich możesz dokonać. Do dzieła!

Przemyślanych i udanych postanowień noworocznych,

Życzy Koło Naukowe Elektronicznego Biznesu

Dodaj komentarz

Close Menu
%d bloggers like this: