Dzień Bezpiecznego Internetu

Wiecie, że 7.02 obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)? Istnieje w Polsce już od 2005 roku, powstał on z inicjatywy Komisji Europejskiej i jego głównym celem jest pokazanie dzieciom i młodzieży jak bezpiecznie korzystać z Internetu przez uświadomienie rodziców, opiekunów i nauczycieli o problemie bezpieczeństwa w sieci. W Polsce odbywa się już 13 edycja tego wydarzenia.

Jak myślicie, jakie jest najczęstsze zagrożenie? Jest nim cyberprzemoc, czyli stosowanie i publikowanie kompromitujących albo obraźliwych materiałów dotyczących innych osób za pomocą Internetu. Każdy może stać się ofiarą cyberprzemocy, bez względu na wiek czy płeć. Sprawcy myślą, że są anonimowi, jednak są sposoby na ściganie przemocy w sieci na przykład po adresie IP można dojść do komputera, z którego dokonane zostało przestępstwo. Kolejne niebezpieczeństwo to pornografia i wykradanie informacji przez hakerów. Są to główne powody, dla których osoby dorosłe powinny uświadomić dzieci jak prawidłowo korzystać z internetu.

W dzisiejszych czasach zakupy online to codzienność, ponieważ są szybkie, wygodne, można je wykonać przez 24h / 7 dni w tygodniu. Powinniśmy podejść do nich z wielką ostrożnością, bo można trafić na pewne niedogodności. Kupujący nie może sprawdzić jakiej jakości jest produkt lub czy dostanie rzecz zgodną z opisem. Jak nie dać się oszukać? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Trzeba znać swoje prawa.

Oto kilka niezbędnych porad:

  • Nie podawaj swojego imienia i nazwiska w sieci. Można zastosować np. pseudonimy, albo ksywkę internetową.
  • Nie należy stosować tego samego hasła do wszystkich kont. Używaj trudnych do rozszyfrowania haseł (stosowanie dużych i małych liter lub kombinację cyfrową).
  • Przed zalogowaniem sprawdź, czy ta strona posiada zabezpieczenie SSL.
  • Omijaj wchodzenie w nieznane linki i załączników w e-mailu oraz nie wysyłaj swoich zdjęć. Pobieraj pliki ze sprawdzonych źródeł.
  • Należy sprawdzić dane strony sprzedającego: czy posiada nazwę firmy, adres, kontakt, numer KRS, NIP czy REGON. Są to podstawowe parametry, które pozwalają określić prawdziwość sklepu.
  • Sprawdź opinie innych kupujących o sklepie. Zdanie innych pomogą ci zdecydować o zakupie. Wypowiedzi mogą się znajdować, na forach internetowych, albo po prostu na stronie sprzedającego. Pozytywne informacje i oceny klientów zachęcają do kupowania.
  • Poszukaj czy firma posiada certyfikaty. Jest to dość ważne, ponieważ pokazują potencjalnym klientom wiarygodność sklepu. Aby sprawdzić czy podany certyfikat jest prawdziwy, należy wejść na „logotyp Rzetelnej Firmy”, w którym pokazane są oceny wystawiane przez innych klientów.
  • Przeczytaj dokładnie regulamin. Przestudiowanie reguł powinny ograniczyć przykrych niedogodności jak np. brak skorzystania z reklamacji czy też zwrotu towaru.
  • Sprawdź, czy możesz bezpiecznie zapłacić. Przed zapłaceniem powinieneś zweryfikować jaką mamy gwarancję na bezproblemowe zakupy. Te informacje powinny być strzeżone przez Narodowy Bank Polski, które są udostępnione na stronie sklepu. Oprócz tego, kupujący zamiast karty płatniczej lub poprzez bankowość internetową może wybrać płatność tradycyjną, czyli np. za tak zwanym pobraniem albo przy odbiorze.

W tym roku hasłem przewodnim akcji jest: „Razem zmieniamy Internet na lepsze!”.  Tego dnia organizatorzy chcą pokazać, że każdy powinien uważać no to, co robi online oraz jak bezpiecznie przetwarzać informacje potrzebne w edukacji, zakupach czy rozrywce. Może czas zastanowić się czy na pewno jesteśmy bezpieczni?

Dodaj komentarz

Close Menu
%d bloggers like this: