Jak zabrać się do pracy – czyli kilka słów o prokrastynacji

Znowu zasiedziałeś się w Internecie? Nie ma w tym nic złego! Przecież wszystkie zadania, które miałeś wykonać dzisiaj, możesz nadrobić później, chociażby jutro. Prawda?

Tak, jasne.

Przecież wiesz,

że tego nie zrobisz.

 

Tendencję do odwlekania, opóźniania lub przekładania czegoś na później nazywamy prokrastynacją. Jeśli chcesz z nią walczyć, musisz czegoś więcej się o niej dowiedzieć. Zwlekanie to problem…

 

NIE

To nie jest problem. To mechanizm obronny organizmu, który ma chronić nas przed stresem związanym z wykonywaniem zadania i niestety musimy się z nim pogodzić.

Jeśli prokrastynacja mocno Cię irytuje i bardzo chciałbyś się jej pozbyć, oczywiście są na to sposoby, niestety nie ma uniwersalnej receptury. Musisz dojść do tego sam, poznając  samego siebie. Przeprowadź ze sobą wywiad i poznaj powody, dla których prokrastynujesz. Dla przykładu Wikipedia podaje 5 głównych przyczyn. Są to lęki przed: porażką, sukcesem, bezradnością, izolacją i intymnością. Dla każdego powody mogą być jednak zupełnie inne i mniej lub bardziej bardziej zawiłe.

Jeśli nadal nie poznałeś powodu nieskończonego odwlekania, może warto pójść w drugą stronę i skupić się na tym co Cię motywuje? Czy potrzebujesz kogoś, kto sprawi, że zabierzesz się do działania, czy raczej ciszy, spokoju i filiżanki kawy? Stwórz listę pytań do samego siebie, może wpadniesz na coś, co przyspieszy twoją pracę i przerwie bezczynność.

 

Poznaj “wroga”.

Zauważ, że nie istnieje jedynie prokrastynacja, polegająca na nagminnym zwlekaniu z wykonaniem czynności w nieskończoność, które można by nazwać zwykłym lenistwem.
Obok niej jest również świadome i strategiczne odkładanie zadań. Ma ono na celu podjęcie trafnej decyzji w sprawach ważnych lub trudnych. Czekanie na odpowiedni moment przynosi wiele korzyści – w ten sposób podnosisz swoją kreatywność, wpadasz na innowacyjne pomysły i jesteś bardziej otwarty na nowe idee.

you-call-it-procrastination

Ogólnie rzecz biorąc, strategiczne odwlekanie może być dobre, a nawet bardzo dobre (w zdrowych ilościach). Żeby Ci to uświadomić posłużę się kilkoma przykładami znanych prokrastynatorów. Byli nimi:

  • Steve Jobs, który miał manię na punkcie perfekcji. Odwlekał zadania dość długo, ale podczas tego procesu pojawiały się nowe, innowacyjne pomysły. Gdyby nie to, Apple być może nigdy nie stałby się gigantem, którym jest teraz.
  • Leonardo da Vinci swoją słynną Mona Lisę malował podobno przez kilka lat, a następne lata spędził na drobnych poprawkach tegoż obrazu.
  • Martin Luther King słowa “I have a dream” dopisał dopiero kilka minut przed swoim słynnym wystąpieniem. Jak wiemy, zmienił tym Stany Zjednoczone na zawsze, za co otrzymał zresztą pokojową nagrodę Nobla.

 

Chcesz bliżej poznać zagadnienie prokrastynacji?  Polecamy bardzo popularną prelekcję z konferencji TED, którą wygłosił Tim Urban, pożegnany ze sceny brawami na stojąco. Zobacz koniecznie.

 

Kolejne znane wystąpienie należy do Adama Granta. Oto część jego wypowiedzi:

(…) stwarzający rynek (…) ponoszą porażkę w 47 procentach przypadków, w porównaniu do 8 procent przy [produktach] zmieniających już istniejący rynek.
Spójrzmy na Facebooka stworzonego dopiero po Myspace i Friendster. Spójrzmy na Googla, który powstał lata po Altaviście i Yahoo. Dużo łatwiej ulepszyć czyjś pomysł niż stworzyć coś od zera. Nauczyłem się, że aby być oryginałem, nie trzeba być pierwszym. Wystarczy być innym i lepszym”

 

Jeśli wolisz przykłady z polskiego podwórka, na wzmiankę zasługuje na pewno blog Andrzeja Tucholskiego (którego zapewne wielu z Was zna). Tematy podobne do tego jak zabrać się do działania Andrzej poruszał wielokrotnie na swoim blogu, jak i kanale na YouTube.

 

Pamiętaj, że wszystkie pomysły potrzebują czasu, aby osiągnąć dojrzałość. I choć obchodzimy dziś dzień walki z prokrastynacją, to nie życzę Wam abyście ją pokonali, ale wykorzystali i przekuli na własne korzyści.

 

 

This Post Has One Comment

Dodaj komentarz

Close Menu
%d bloggers like this: